Çocuklarda Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Çocuklarda Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Akması

Çocuklarda kulak akıntısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında tahriş, travma, bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, egzama ve kulak zarı veya kemikçiklerde erimeye yol açan hastalıklar yer alabilir. Çocuklardaki kulak akıntısının nedeninin doğru bir şekilde belirlenmesi oldukça önemlidir. Tedavi yöntemi, bu ayrımın yapılmasıyla karar verilir. Özellikle küçük çocuklarda tek taraflı kulak akıntısı durumunda yabancı cisim ilk akla gelen neden olmalıdır. Yüksek basınca bağlı olarak meydana gelen travmalar, kulak zarının delinmesine ve ardından eklenen bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak kulak akıntısına neden olabilir. Uçak yolculukları, küçük çocuklar açısından bu bakımdan önemlidir.

Çocuklarda Kulak Akması Nedenleri

Çocuklarda kulak akıntısının en yaygın nedeni, kulak kirinin dışarıya akmasıdır ve bu genellikle zararsız bir durumdur. Diğer yaygın nedenler arasında bakteriyel enfeksiyonlar yer alır. Bu enfeksiyonlar, içerideki iltihaplanmanın dışarı akmasına neden olabilir. Kulak enfeksiyonları bazen gizlice ilerler ve belirgin belirtiler göstermeyebilir. Kulak zarının delinip dışarı iltihap akması, ciddi bir durumdur ve ihmal edilmemelidir. Bu nedenle, acil olarak uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Akıntının kanamalı olması, çocuğun kulağında bir travma olabileceğinin işaretidir. Uçak yolculuğu, pamuklu kulak çubuğu kullanımı veya banyo sonrası suyun kulağa kaçması gibi durumlar, kulak akıntısına neden olabilir. Diğer nedenler şunlardır:

  • Kulak kanalındaki egzama ve diğer cilt tahrişleri
  • Yüksek sesli ve gürültülü ortamlar
  • Ani basınç değişiklikleri
  • Kulak zarının yırtılması
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Kronik otitis eksterna
  • Malign otitis eksterna

Çocuklarda Kulak Akması Tedavisi

Akıntı beyaz, sarı, açık veya kanlı ise, yaralanma sonucu bir akıntı meydana gelmişse, akıntı beş günden fazla sürerse, şiddetli bir ağrı varsa, akıntı ile birlikte ateş varsa, işitme kaybı başlamışsa veya kulak kanalında şişme ve kızarıklık varsa acil olarak uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Eğer kulakta akıntı bakteriyel enfeksiyona bağlı ise hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocukta sürekli kulak akıntısı varsa, bu kulak zarında delik olduğunu gösterebilir. Tedavi şekli genellikle antibiyotik ve kulak damlası kullanımıdır. Eğer kulakta kanama var ise, kulak burun boğaz doktoru ile iş birliği yapılarak uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kulak kiri sebebiyle akıntı meydana gelmişse, tedavisi evde tülbentle kulak yolunun hafifçe temizlenmesi, doktor kontrolünde gliserinli damlalar kullanılması ve kulakta su birikintisi varsa hafifçe kulağı aşağı eğip kulak memesini bastırarak suyu dışarı çıkarmak şeklinde olabilir.

Kulaktaki akıntı eğer banyodan sonra fazlalaşıyorsa önlem almak gerekir. Bu durumda doktor tavsiyesi ile kulak kiri temizleyen damlalar kullanılması ve tülbentle hafifçe temizlenmesi daha sağlıklı olacaktır. Banyo sonrasında beyaz bir sıvı akabilir; kirden dolayı koyu sarı ya da kahverengi renkte akıntı olması normaldir. Ancak, akıntının rengi sarı veya yeşilimsi bir renkte ve kokulu ise, çocuğun kulağından akan iltihap olabilir ve bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İsimsiz

16 Nisan 2024 Salı

4 yasinda oğlumun kulağında kahverengi akıntı var bu ciddi bişeymidir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İsimisiz,

Oğlunuzun kulağındaki kahverengi akıntı, bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bu tür akıntılar bazen kulak kiri birikiminden kaynaklanabilir, ancak enfeksiyon riski göz ardı edilmemelidir. Bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanızda fayda var. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaparak doğru teşhisi koyacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Acer

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Çocuğunuzun kulağına herhangi bir madde girmediyse gerekli kontrolleri yaptiktan sonra eminseniz. Eğer bu akıntı banyodan sonra geliyorsa kahverengi ise korkulacak birşey yoktur. Ama renk sarı ve yeşilse çok geliyorsa hemen bir doktora götürün.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak Ameliyatı Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Kulak Kristalleri Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Kristalleri Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kulak Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kulak Kızarması Nedenleri?

Kulak Kızarması Nedenleri?

Güncel

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İç Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Egzaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Egzaması Belirtileri ve Tedavisi