Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kulak ağrısına bitkisel çözüm, kulak ağrısı, daha çok geceleri uykuda uykuyu bölebilecek şiddette gelişen ağrılardan biridir. Nedene bağlı olarak ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Daha çok bebeklerde ya da çocuklarda görülen kulak ağrısı yetişkinlerde de etkili olabilir. Bazen anlık olabilirken bazen sürekli devam eden kulak ağrısı, yalnızca kulakla alakalı değil kafa bölgesinde mevcut olan hasarlar sebebiyle de oluşabilir. Kulak ağrısı daha çok dış ve orta kulak enfeksiyonu nedeniyle yaşanır. Bu tür rahatsızlıklarda tedavi ihmal edildiğinde ciddi problemler ortaya çıkabilir. Sinüzit, soğuk algınlığı, kulağa su kaçması, basınç travması, diş çürümesi, boğaz ağrısı gibi nedenler kulak ağrısın ayol açabilir.


Kulak ağrısına bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir?

 • Zeytinyağı kullanarak kulak ağrısın anlık çözüm getirilebilir. Temizleyici etkisi olan zeytinyağı kulakta oluşan uğultu içinde faydalıdır. Zeytinyağı hafif ısıtılarak ağrıyan kulağa 1-2 damla damlatılabileceği gibi bir parça pamuk zeytinyağına batırılıp kulak tıkacı olarak uygulanabilir.
 • Sarımsak birçok enfeksiyon türünde yaygın şekilde kullanılan doğal bir antibiyotiktir. Kulak ağrısı içinde sarımsaktan yararlanılabilir. Sarımsak suyu kulağa damlatılabileceği gibi susam yağında ısıtılarak elde edilen yağ kulak ağrısına bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.
 • Kuru soğan kulak ağrısı için evde uygulanabilecek çözümlerden biridir. Antiseptik ve antibakteriyel etkisi olan kuru soğan rendelenerek suyu çıkarılır. Soğandan elde edilen su ufak bir cezvenin içinde ılıtılır ve günde birkaç defa 1 damla olacak şekilde ağrıyan kulağa damlatılır.
 • Kulak ağrısı için kullanılabilecek bir diğer bitkisel çözüm zencefildir. Doğal bir ağrı kesici olan zencefil suya eklenerek biraz bekletilir ve süzülür. Elde edilen sudan sorunlu kulağa 2 damla damlatılır. Ayrıca taze zencefil kökü zeytinyağında biraz bekletilerek yine 1-2 damla kulağa damlatılabilir.
 • Nane yağı kulak ağrısına bitkisel çözüm olarak kullanılabilen bir diğer alternatiftir. Nane yaprakları da kullanılabilir. Nane yaprakları kaynatılarak soğutulur ve soğuyan nane suyundan kulağa bir iki damla damlatılır. Bir parça pamuğa nane yağı dökülerek kulak tıkacı olarak kullanılabilir.
 • Fesleğen antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisiyle kulak ağrısı bitkisel tedavi olarak bir alternatiftir. Bu alanda halka arasında yaygın şekilde kullanılmaktadır. 5-6 adet fesleğen yaprağının suyu çıkarılır ve elde edilen su kulağa damlatılır. Uygulama günde 2-3 defa tekrarlanabilir.
 • Neem enfeksiyon rahatsızlıklarında sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Kulak ağrısı içinde kullanılabilir. 5-6 tane neem yaprağının suyu çıkarılarak sorunlu kulağa 2 damla damlatılır. Ardından bir parça pamuğa damlatılarak kulak tıkanır. Pamuk kulakta birkaç dakika bekletilerek alınır.
 • Kulak ağrısına yol açabilen mantar enfeksiyonuna karşı elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi aynı ölçüde suyla inceltilerek karıştırılır. Karışıma bir parça pamuk batırılarak kulağa tıkanır. 5 dakika bekletildikten sonra pamuk kulaktan alınır. Ağrıyan kulağın üzerine yatılarak kulak içindeki sıvının boşaltılması sağlanır.

Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Kiri Temizleme

Kulak Kiri Temizleme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Atması Nedenleri

Kulak Atması Nedenleri

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Deniz Kulağı Türleri ve Özellikleri

Deniz Kulağı Türleri ve Özellikleri

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Çökmesi, kulak zarı çökmesi tedavi edilmemesi durumunda kalıcı işitsel kayıpların yaşanmasına neden olan bir rahatsızlık türüdür. Burun veya kulak böl[...]

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak yanması bazen anlık olarak gelişebilen bir sorun olarak karşımıza çıkabilen mahcubiyet, utanma, sıcak ya da baharatlı bir şeyler yeme gibi bir durumda ortaya çık[...]

Gliserin Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gliserin Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gliserin kulak damlası, kulak temizliğinindaha rahat ve acı duymadan yapılmasında, gliserin kulak damlası tercih edilmelidir. Kirleri yumuşatır ve hızlı bir şekilde sonu[...]

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu, Kulak başımızın iki yanında bulanan etrafımızdaki sesleri işitme ve denge organını içinde barındıran anatomik bir yapıdır. Kulak uğultusu insanlard[...]

Kulak Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kulak Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kulak kemikleri, kulak duyu organımızdır. Başın her iki tarafında yer alır. Kulağın yapısı dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak 3 kısımdan meydana gelir. Kulak [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6