Kulak Arkasında Beze Nedenleri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Arkasında Beze Nedenleri ve Tedavisi

Kulak arkasında beze, genellikle vücuttaki bir enfeksiyonun habercisi niteliğindedir. Uzun süre kulağınızın arkasında beze varsa bunun ciddi bir sorun olduğunu da bilmenizde yarar vardır. Vücuttaki lenf bezleri daha çok kulak arkasında, boyun ve kol arkasında yerleşmiştir. Bu düğümler içeriğinde bazı sıvıları ve besinleri barındırır. Bunun yanında vücuttan ve kandan atık maddelerin atılmasında rol oynarlar. Kan dolaşımına giren bakterilere, mikroplara karşı antikor üretiminin de sorumlu olurlar. Bunları emer ve vücuttan atarlar. Dolayısıyla bu da lenf düğümlerinde geçici şişliklere neden olabilir. Böyle bir sorun yaşandığında kulak arkasında beze acı vermez, ancak kişiyi rahatsız edebilir.


Kulak arkasında beze neden olur?


Kulak arkasında beze oluşmasının çeşitli sebepleri olabilir. Lenf düğümleri vücuttaki her değişime karşı hassas dokulardır. Bu yüzden beze oluşumunun nedenleri tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Olası kulak arkasında beze nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Enfeksiyonlar: Lenf bezlerinde şişmeye yol açan enfeksiyonların nedeni virüsler, mantarlar ve bakteriler olabilir. Vücutta enfeksiyon oluştuğunda bunlarla savaşması için hücreler antikor üretir. Lenf bezleri de antikor ürettikleri için şişer. Kulak arkasında beze bundan kaynaklanıyorsa, muhtemelen kulakta, kafa derisinde ya da gözlerde enfeksiyon olabilir. Bu enfeksiyon türleri arasında mantar enfeksiyonu olabilir. Bu tür enfeksiyonlar cilde zarar verdiğinde saç kaybına ve saç derisinde kaşıntıya yol açabilir.

Ağız içinde bademciklerde enfeksiyon ortaya çıkarsa yine kulak arkasında beze oluşabilir. Bunun nedeni antikor üretimidir. Ağızda oluşan yara ya da diş eti iltihabı da enfeksiyon nedeni olabilir. Mononükleoz oluşması da enfeksiyona neden olabilir. Bunu kan testiyle anlamak mümkündür. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında uzun süren yorgunluk vardır. Genellikle grip ile aynı belirtileri gösterir.

Yaralanmalar: Özellikle boyun yaralanmalarında vücudun verdiği tepki yani yarayı iyileştirme çabası lenf düğümlerinin şişmesine yol açabilir. Özellikle kesik, ısırık gibi vakalarda vücut enfeksiyona engel olmak için savaşır. Boyun dışında genital bölge, eller ve ayaklardaki yaralanmalarda lenf bezlerinde şişmeye neden olabilir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Deri veremi gibi bazı bağışıklık sistemi hastalıklarında da lenf bezleri şişmesi meydana gelebilir. Bu hastalıklar bağışıklık sistemini zayıflattığı için bu sorun yaşanabilir.

Kanser: Kanser türlerinin bazısında lenf bezlerinde şişme olabilir. Özellikle kan kanseri veya lenfoma gibi kanserlerde hastalıklı hücrelerin vücutta dolaşması sonucunda lenf bezleri etkilenebilir. Kulak arkasında beze bölgedeki tümör yüzünden vücudun tepki verdiğini gösterir.


Kulak arkasında beze tedavisi nasıl yapılır?


Kulak arkasında beze tedavisinde amaç hem bezenin tedavisi hem de ortaya çıkan belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Evde yapılacak bazı tedaviler hastanın rahatlamasına yardımcı olabilir. Eğer bunlardan olumlu sonuç alınamazsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Evde beze üzerine sıcak kompres yapılması ağrıyı ve rahatsızlığı ortadan kaldırabilir. Ancak sıcağa karşı da dikkatli olunmalıdır. Eğer boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar varsa evde dinlenme, bitkisel çaylar gibi yollar rahatlamayı sağlayacaktır. Enfeksiyonun geçmesiyle birlikte lenf düğümleri de eski haline gelecektir. Bu süreç uzarsa ya da enfeksiyon geçmezse mutlaka doktora gidilmelidir. Olası tümör oluşumları ve diğer unsurları belirlemek için doktorunuz bazı tetkikler yapacaktır. Ciddi bir durum tespit edilirse, acilen kulak arkasında beze için müdahale yapılabilir.


Kulak arkasında beze bazen çok ciddi olabilir


Kulak arkasındaki bezenin uzun bir süre kalması ve hastanın kendini kötü hissetmesi halinde ciddi bir sorun olabilir. Bezenin kızarması, hassaslaşması normal kabul edilmez. Hastanın ateşinin olması, terlemesi ve kilo kaybının olması halinde acilen doktora gidilmelidir. Bu esnada hastalar köprücük kemiği bölgesinde ve boyunda da şişlik olup olmadığını kontrol etmelidir. Bunlar ciddi bir durumun varlığını işaret edebilir.

Kulak Arkasında Beze Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Atması Nedenleri

Kulak Atması Nedenleri

Güncel

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Görevi ve Özellikleri

Kulak Memesi Görevi ve Özellikleri

Kulak memesi, kulağın görsel anlamda önemli bir bölümüdür. İçi yağ dokusundan oluşmaktadır. Genellikle kadınlar tarafından kulak memesine delik açtırılarak, küpe[...]

Kulak Kıkırdağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kıkırdağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kıkırdağı Ağrısı: Dış kulak denilen kulak kepçesi oluşturan kıkırdak kısmında ortaya çıkan ağrıdır. Kulak kepçesinin aşırı bir şekilde hassas olması[...]

Kepçe Kulak Nedenleri ve Ameliyatı

Kepçe Kulak Nedenleri ve Ameliyatı

Kepçe kulak, genetik nedenlerle vücutta oluşan ve kulakların kafadan ayrılmış bir görüntü almasına neden olan bir kulak çeşididir. İnsanların özellikle çocukluk ç[...]

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak, işitme organıdır ve bu organın sesleri toplamaya yarayan kanat biçimindeki dış bölgesidir. Kulak, bir dizi kanal oluşumuyla, zar oluşumuyla, kemikçik ve sıvılar[...]

Kulakta Kitle Neden Oluşur?

Kulakta Kitle Neden Oluşur?

Kulakta kitle, kulakta oluşan kitle genelde bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Kulakta fark edilen kitle eğer uzun süredir mevcutsa, tıbbi tedavi gerektirebilecek ciddi bir hast[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6