Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir, Kulak iltihabı çok sık görülen bir durumdur ve bunun tedavisinde genel olarak antibiyotik kulak damlaları veya ağızdan alınan antibiyotikler kullanılır. Ama iltihaba sebep olan farklı bazı bakteri cinsleri sadece o bakteriye özel antibiyotikler ile tedavi edilebildiği için kendi kendinize antibiyotik almanın yerine doktora danışılması daha uygundur. İlaç tedavisinden ayrı olarak iltihaplı kulağa sıcak kompres uygulaması ve zeytinyağı damlatmak gibi evde yapılabilecek değişik yöntemlerle ağrı azaltılabilir.

Kulak İltihabına İyi Gelen Uygulamalar: İltihap zamanında kurutulmadığı zaman, kulak iltihaplanması kronik bir sorun haline dönüşebileceğinden 4-5 günden uzun süren iltihaplanmalarda, mutlaka bir doktora gitmektir. Orta kulak iltihaplanmaları baş dönmesine neden olabilir ve kulağın diğer bölgelerine yayılma eğilimi olduğu için işitme kaybına sebep olabilir. Burada yazılı yöntemleri iltihabın başlangıç aşamasında ağrıyı hafifletmek için uygulanabilir.

Sıcak Kompres: Sıcak kompres iltihaplı kulaktaki ağrıyı azaltmak için yapılan çok tutulan yöntemlerdendir. Kompresi hazırlamak amacıyla temiz, pamuklu havluyu sıcak buhara tutun. Veya havluyu sıcak suya sokup, iyice sıktıktan sonra iltihaplı olan kulağın üzerine yerleştirin. Başka bir yöntemse sıcak su doldurulan cam şişeye havlu sararak iltihaplı kulağın üzerine koyulur.

Ilık Zeytinyağı: Kulaktaki ağrıyı hafifletmek amacıyla, cam bir kâse içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup, kâse dışının yarısına gelen su doldurduğunuz bir tencere içine yerleştirip zeytinyağını ısıtın. Ilık zeytinyağından birkaç damlayı iltihaplı kulağa damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok fazla sıcak olmadığından emin olun. Ama bu yöntemi uygulanması için kulak zarının delik olmaması gerekir.

Zeytinyağı dışında lavanta yağı, çay ağacı yağı ve papatya yağından eşit ölçülerde kullanıp, kendinize bir karışım hazırlayın. Yağları karıştırıp, ılıtarak kulağınıza birkaç damla damlatılabilir.

Sarımsak Suyu: Evde hazırlanacak diğer bir damlaysa sarımsak suyudur. Tabi bir antibiyotik olan sarımsak, kulaktaki iltihabın kurumasına yardım edebilir. 1-2 diş sarımsağı ezerek, suyunu alın ve ağrıyan kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı olan ağrı da hafifleyecektir. Anti bakteriyel özelliği olan sarımsak, ağrıyan kulağınızda rahatlama sağlar.

Ayrıca sarımsak yağını orta kulak iltihabında kullanabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken şey, sarımsak yağını birazcık ısıtmak (Yakacak kadar ısıtmayın), ardından küçük bir damlalık yardımıyla birkaç damla ağrıyan kulağa damlatmak. 15 dakika bekleyip, başı diğer yana çevirerek, yağın dışarı çıkmasını sağlayın.


Dış Kulak İltihabı Nasıl Önlenmelidir

 • Şayet sizde enfeksiyon eğilimi varsa banyo yaparken veya yüzerken kulak için tıkaç kullanın.
 • Kulaklarınızı kaşımayın, kulağa bir şey sokmayın ve kulak temizleme çubuğu kullanmayın.
 • Kulaklarınızda kir oluşmamasına itina gösterin. Eğer doktor gerekli görürse, kulağınızı temizletin.
 • Kulağın derinindeki kulak kirini herhangi bir gereç kullanarak çıkarmaya çalışmayın.
 • Şayet kulaklarınızda hali hazırda enfeksiyon, kulak zarında delik varsa ve daha önce kulak ameliyatı geçirdiyseniz yüzmeden veya kulak damlası kullanmadan önce doktora danışın.

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sağ Kulak Yanması Tedavisi

Sağ Kulak Yanması Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kulak Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kulak Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı Soğan Suyu

Bebeklerde Kulak Ağrısı Soğan Suyu

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi

Güncel

Kulak Ağrısı Dişe Vururmu?

Kulak Ağrısı Dişe Vururmu?

Güncel

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu, Kulak başımızın iki yanında bulanan etrafımızdaki sesleri işitme ve denge organını içinde barındıran anatomik bir yapıdır. Kulak uğultusu insanlard[...]

Kulak İltihabı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak İltihabı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak iltihabı ilaçları, kulak iltihabı, önemli bir sağlık sorunudur. Daha çok çocuklarda, sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında görülür, ancak yetişkinleri de etkil[...]

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi, kişinin kulağında sıcaklık belirtisi olması, kızarıklık hissi olması genelde iltihabi olarak ya da enfeksiyona işaret eden bir sorun olmaktadır. Birço[...]

Gebelikte Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikde Kulak Tıkanıklığı, Gebelik esnasında annenin vücudunda yaşanan hormonal değişiklikler ve doğrudan pek çok etkiyi ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan en sık ra[...]

Kulak Kepçesi Şişmesinin Sebepleri

Kulak Kepçesi Şişmesinin Sebepleri

Kulak Kepçesi Şişmesi, Kulak kepçesi şişmesi kişinin kulağında kızarıklık hissetmesi, sıcaklık hissinin olması enfeksiyon veya iltihabı işaret eden bir problem ola[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6