Dış Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Dış Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Enfeksiyonu Nedir?
Dış kulak yolu, dış kulağı kulak zarından ayıran bölüme denir. Bu kanalın etkilenmesi veya iltihaplanması eksternal otit olarak adlandırılır. Dış kulak enfeksiyonları genellikle çok fazla yüzen kişilerde gelişen rahatsızlıklardır. Dış kulak enfeksiyonu gerçekleşen kişide şişlik ve ağrı ile kendisini gösterir.

Belirtiler arasında kulakta kızarıklık, işitme güçlüğü, boğaz şişmesi, şişlik, iltihaba bağlı kötü koku ve kulağa temas edildiğinde ağrı bulunmaktadır. Bu tür enfeksiyonların erken teşhis ile tedavi edilmesi çok önemlidir. Kronikleşen bir iltihaplanma hastada kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Dış kulak enfeksiyonu, yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu tür iltihapların tedavisi genellikle antibiyotik ilaçlar ile yapılır.

Dış Kulak Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

  • Kulaktan sıvı gelmesi,
  • Kızarıklık,
  • Şişlik,
  • Dış kulakta ağrı,
  • Geçici işitme kayıpları,
  • Kulağa dokunulması ile oluşan şiddetli ağrılar,

Dış Kulak Enfeksiyonları Neden Olur?

Dış kulak enfeksiyonu, her yaştan insanda görülebilen bir rahatsızlık olup çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Bu tür bir iltihaplanmanın birincil nedenlerinden bir tanesi havuzda yüzmeden kaynaklanır. Nedeni, suyun yeterli hijyen kurallarını içermemesidir. Bu tür temizlenmemiş havuz suları kulak içerisine yüzme esnasında girerek sıkışır ve iltihaplanmaya neden olur. Bazen duş yapma esnasında kulağa kaçan su da dış kulakta iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Nadir olarak görülse de kalıtsal bir durumdan kaynaklı dış kulak iltihaplanmaları da görülebilmektedir. Ayrıca, işitme sorunu olan kişilerin kullandıkları cihazlardan kaynaklı olarak hijyen kurallarına dikkat edilmemesinden kaynaklanan iltihaplanmalar da görülmektedir.

Dış Kulak Enfeksiyonunun Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tür belirtiler gerçekleştiğinde veya "kulağım kirlendi, açılması lazım" mantığı ile hastaların bir kulak burun boğaz doktoruna gitmesi ve muayene edilmesi ile tanı kolaylıkla konulabilmektedir. Cihazlar ile yapılan gözlemlerde dış kulaktaki iltihaplanma rahatlıkla görülür ve teşhisi konur. Tedavisi için, iltihaplanmanın derecesine bakılarak çok ciddi değil ise normal antibiyotik ilaçlar verilerek hastanın dış kulak iltihaplanması kurutularak iyileştirilebilir. Ancak iltihap çok ileri seviyede ise o zaman kulağa uygulanacak antibiyotik damla ile ağızdan alınan antibiyotikler de hastaya takviye olarak reçeteye ilave edilir. Ağrı durumlarının şiddetli olduğu durumlarda ise ağrının giderilmesini sağlayan ağrı kesiciler içilmelidir. Bunların dışında, dış kulak iltihaplanması dikkat edilecek diğer önlemler ise; kulağın iyileşene kadar kulak temizleyiciler ile temizlenmemesi, banyo esnasında kulağa su kaçırılmaması ve vazelinli pamuk kullanılarak dışarısının yumuşak hareketler ile hijyenik hale getirilmesi de gerekir. Bu iki tür tedavi ile dış kulak iltihaplanması kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mahdum

12 Temmuz 2024 Cuma

Dış kulak enfeksiyonu neden daha çok yüzen kişilerde gelişiyor? Bu rahatsızlığı önlemek için ne gibi önlemler alabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mahdum, dıŞŸ kulak enfeksiyonu, suyla sık temas eden kişilerde daha yaygın olarak görülür. Bunun nedeni, suyun kulak kanalında kalıp, nemli bir ortam oluşturması ve bu ortamlarda bakterilerin veya mantarların kolayca üremesidir. Özellikle yüzücüler bu durumdan daha fazla etkilenirler.

Bu rahatsızlığı önlemek için şu önlemleri alabilirsiniz:
1. Yüzme sonrası kulaklarınızı iyice kurulayın.
2. Kulak tıkacı kullanarak suyun kulak kanalına girmesini engelleyebilirsiniz.
3. Yüzme sonrası kulak kanalınızı temiz ve kuru tutmak için hafif bir şekilde eğilerek suyu akıtın.
4. Kulaklarınıza yabancı cisimler sokmaktan kaçının.
5. Eğer sık sık dış kulak enfeksiyonu yaşıyorsanız, doktorunuza danışarak uygun bir kulak damlası kullanabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Kulak Temizliği

Bebeklerde Kulak Temizliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Kristallerinin Kayma Teşhisi

Kulak Kristallerinin Kayma Teşhisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şekilleri Türleri ve Özellikleri

Kulak Şekilleri Türleri ve Özellikleri

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Güncel

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi