Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı

Kulak ağrısı, bazen kulağa bağlı nedenlerden bazen farklı organlara bağlı olarak gelişen nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek ciddi ağrılardan biridir. Kulaktan kaynaklı ağrılara birincil (Prime otalji), başka organlardan kaynaklı ağrılara ikincil kulak ağrısı (Sekonder otalji) adı verilir. Çocuklarla daha fazla özdeşleştirilen ağrıya çocuklar kadar yetişkinler de maruz kalabilir. Ağrı aniden ortaya çıkabileceği gibi devamlı bir şekilde de hissedilebilir. Kulak ağrısı önlem alınmadığında ciddi komplikasyonlara sebep olabilecek bir ağrı türüdür.

Kulak Ağrısı Neden Olur?


Enfeksiyonlar: İç ya da orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar kulak ağrısına neden olan en önemli bulgular arasındadır. Östaki borusunun tıkanması nedeniyle oluşan orta kulak iltihabında ciddi anlamda kulak ağrısı yaşanabilir. Östaki borusu, sigara dumanı, soğuk algınlığı, alerjenler, sinüzit gibi pek çok nedenede bağlı olarak tıkanabilir.

Alerjenler: Alerjenlere karşı bağışıklık sistemi tepki verdiğinde sinüs boşluğunda mukus salgısı aşırı şekilde aratabilir. Aşırı salgılanan mukus kulak zarına baskı uygulayarak kulakta ağrıya yol açabilir. Polen, hayvan türleri, toz, saman nezlesi sayılabilecek alerjenler arasındadır. Bu tarz alerjenler sebebiyle kulak ağrısı yaşanabilir.

Basınç travması: Özellikle uçak yolculuklarında ani basınç kulakta tıkanmaya beraberinde ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı kendiliğinden geçebilecek bir ağrı türü olsa da bazı durumlarda kulak zarının zarar görmesine sebep olabilir.

Kulak kiri: Kulak içinde biriken kir kulak ağrısı için diğer bir nedendir. Kulakta kir olduğu düşünülüyorsa bu kirin Uzman bir doktora tarafından temizlenmesi gerekir. Kulak çubuğu ya da farklı bir cisimle kulak kirini temizlemeye çalışmak kirin daha ileriye gitmesine ve kulak zarının zarar görmesine sebep olabilir.

Kulak zarında hasar: Kulak zarının delinmesi kulak ağrısı için önemli bir nedendir. Kulak kirini temizlemek için kulağı kulak çubuğu ya da farklı cisimlerle temizlemeye çalışmak, cisimlerle kulağı kaşımak, kulağa darbe almak, enfeksiyonlar kulak zarının zedelenmesine ya da delinmesine sebep olabilir.

Diş apsesi: Dişte ya da ağız içinde gelişen bir apse kulak ağrısına yol açabilir. Kulak ağrısı eğer dişte oluşan bir apseden kaynaklanıyorsa ağrıyı gidermek için mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Çene kemiği problemleri: Çene kemiğinde gelişen problemler nadir de olsa kulak ağrısına sebep olabilir. Bazı durumlarda diş gıcırdatma bile kulağa baskı uygulayarak ağrıya yol açabilir.

Kulak Ağrısına Eşlik Eden Diğer Belirtileri Nelerdir?


Kulak ağrısı yaşandığında beraberinde farklı şikâyetler de görülebilir. Kulak ağrısı dış kulak iltihabından kaynaklanmışsa kulakta kaşıntı, boyun ve göze kadar ulaşabilen zonklayıcı tarzda ağrı, çiğneme ya da kulağa hafif bir temasla oluşan ağrı, kulak tıkanması ve kulak akıntısı görülebilir. Kulak ağrısıorta kulak iltihabından kaynaklanmışsa, ağrı ile ateş, işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, bebeklerde ve çocuklarda beslenme bozukluğu ve huzursuzluk görülebilir.

Kulak Ağrısı İçin Hangi Bölüme/Doktora Başvurulur?


Kulak ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilse de gidilmesi gereken bölüm Kulak Burun Boğaz (KBB) polikliniğidir. KBB uzmanı gerekli incelemeler ve tetkikleri yaparak tanıdan sonra uygun tedaviye başlanır.

Kulak Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Kulak ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için ayrıntılı şekilde KBB muayenesi yapılmalı ve ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Kulak ağrısının nedenini teşhis etmek için bademcik, çene, diş gibi bölgelerde ayrıntılı şekilde kontrol edilmelidir. Tanı için mikroskop, endoskop gibi yöntemlerin kullanılması gerekebilir.

Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak ağrısı tedavisi nedene yönelik yapılır. Neden tespit edildikten sonra uygun tedavi başlatılır. Ağrıyı geçirmek hastayı bir an önce rahatlatmak için analjezik ilaçlar reçete edilir. Eğer ağrı enfeksiyon kaynaklıysa antibiyotik tedavisine başlanır. Diş kaynaklıysa problemli dişin tedavi edilmesi gerekir. Dış kulakta birikmiş bir iltihap söz konusuysa iltihabın alınması gerekebilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı için yapılması gereken ilk işlem Uzman bir doktora başvurmaktır. Eğer doktora gitmek ertelenmek zorunda kalınmışsa evde ağrıyı geçici olarak dindirmek ve rahatlama sağlamak, ayrıca tıbbi tedaviye destek olmak için bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemler;

Soğan: Kulak ağrısına karşı uygulanabilecek ev reçetelerinden biridir. Kulakta meydana gelen ve ağrıya neden olan sorunların tedavisinde önemli rol oynar. Kuru soğan rendelendikten sonra suyu sıkılıp bir kaşık yardımıyla ısıtılır. Yakmayacak kıvama geldikten sonra kulağa 1-2 damla damlatılır. İşlem gün içinde iki ya da üç defa damlatılabilir.

Sarımsak: Kulakta gelişen enfeksiyonlara karşı oldukça faydalıdır. Sarımsak yağı ısıtılmış susam yağı ile karıştırılıp kulağa damlatılabilir.

Zeytinyağı: Kulak ağrısına karşı yaygın şekilde kullanılan ev reçetelerinden biridir. Ağrıya karşı ciddi anlamda rahatlama sağlar. Kulakta oluşan ağrıyla beraber uğultu hissini de azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Kulağa damlatılarak kullanılabileceği gibi kulak hafif hareketlerle kulağa masaj yapılarak da kullanılabilir.

Zencefil: Güçlü bir anti-inflamatuar olan zencefil, doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Zencefil suyu kulağa iki damla olacak şekilde günde bir iki defa uygulanabilir. Zeytinyağı ile karıştırılarak kullanıldığında da ağrıya karşı oldukça faydalıdır.

Neem: Enfeksiyona bağlı gelişen ağrılar için etkili bir yöntemdir. Neem yaprağının suyu alınarak ağrıya kulağa iki damla olacak şekilde damlatılır. Ayrıca bir parça pamuk neem suyuna batırılıp kulağa kapatılabilir.

Fesleğen: Kulak ağrısı için uygulanabilecek etkili tedavi yöntemlerindendir. Presleme yöntemiyle fesleğen yapraklarının suyu çıkarılıp kulağa günde 2 defa iki damla olacak şekilde damlatılabilir.

Nane: Nane yapraklarından elde e dilen su ya da nane yağı kulağa damlatılarak kulak ağrısı geçici olarak önlenebilir.

Sıcak su şişesi: Ağrıyan kulağa sıcak su doldurulmuş bir şişe uygulanabilir. Şişe bir kat havluya sarıldıktan sonra kulağa uygulanırsa ağrıya karşı oldukça rahatlama sağlar.

Kulak ağrısını gidermek, rahatlama sağlamak için ağır aktivitelerden uzak durmak, sigara içmekten ve dumanını solumaktan kaçınmak gerekir. Kulağın mutlaka rüzgârdan korunması gerekir. Bol su tüketmek, banyo yaparken kulağı bir pamukla kapatmak ağrıyı hafifletmek için faydalı olabilir.
Son Güncelleme : 21.01.2024 07:37:24
Kulak Ağrısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Kulak Ağrısı Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Kulak Ağrısı"
Kulağımda çok şiddetli çınlamalar meydana geliyor. Bu sorun uzun bir süre boyunca devam ediyor. Yaşadığım sıkıntıyı elmacık kemiklerinden boynuma kadar beni rahatsız ediyor. Zonklama diye tabir edilen şeyi yaşıyorum diyebilirim. Bu durumun sebebi ne olabilir sizce? Kulak iltihabı sorunu yüzünden mi kulak çınlamaları yaşıyorum acaba? Bilgisi olan var mı?
Serap . 03.11.2018 11:20:47
CEVAP YAZ
Kulak Ağrısı İlaçları
Kulak Ağrısı İlaçları
Kulak Ağrısı İlaçları, Kulak ağrıları lenf bezlerinde oluşan bir enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkabilir. Kabakulak benzeri hastalıkta kulak ağrısına sebep olur. İç kulak, orta kulak veya kulağın dışında oluşan bir enfeksiyon yine kulak ağrısına sebep ...
Siprogut Kulak Damlası
Siprogut Kulak Damlası
Siprogut kulak damlası, 5 ml'lik plastik şişede bulunmaktadır. Kendinden damlalıklı, şeffaf, berrak ve renksiz olarak kullanıma sunulmuş bir kulak damlasıdır. Siprogut kulak damlasının etkin maddesi siprofloksasindir ve florokinolonlar denilen bir an...
Gliserin Kulak Damlası
Gliserin Kulak Damlası
Gliserin kulak damlası, kulak temizliğinindaha rahat ve acı duymadan yapılmasında, gliserin kulak damlası tercih edilmelidir. Kirleri yumuşatır ve hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlar. Bu tarz kulak damlaları özellikle açıldıktan sonra kısa sürede...
Kulak Altı Ağrısı
Kulak Altı Ağrısı
Kulak altı ağrısı, çok çeşitli nedenlere bağlı olarak insanlarda meydana gelen bir durumdur. Kulağın alt bölümlerinde ya da kulağın hemen arka kısımlarında meydana gelen ağrılar, birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Bu durumlar insanlarda bazen çok ...
Kulak Zonklaması
Kulak Zonklaması
Kulak zonklaması: Hemen hemen bütün insanların başına gelen bir ağrı türüdür. Kulak zonklaması bazı zaman kulak zarının zarar görmesi sonucu olur, Kimi zaman ise enfeksiyonel bir rahatsızlık veya da kulak damarı genişlemesinden olur. Kulak bedenin en...
Kulak Ağrısı İçin Dua
Kulak Ağrısı İçin Dua
Kulak Ağrısı İçin Dua, Kulak ağrısı günümüzde hemen hemen herkesin yaşamış olduğu ve sürekli şikâyetçi olunan durumlardan biri olmaktadır. Kulak ağrısı genellikle gece daha fazla artış göstermektedir. Çünkü genellikle gece kişilerin vücutlarını dinle...
Kulak Arkası İltihabı
Kulak Arkası İltihabı
Kulak Arkası İltihabı, Genellikle vücudun boyun bölgesinde, kolların arkasında ve kulak arkalarında olan lenf bezleri, içerisinde bazı sıvı ve besinleri bulundururlar. Aynı zamanda vücut dokularında ve kanda bulunan atık maddelerin vücuttan atılmasın...
Kulak Tümörü
Kulak Tümörü
Kulak Tümörü; Kulak yapılarında nadiren de olsa kötü huylu tümörler oluşabilmektedir. Kanser formatında olan bu kötü huylu tümörler genel olarak hücreleri hızla çoğalan ve bölünen dokulardan gelişmektedirler. Bunlara örnek olarak akciğerler sindirim ...
Kulak Atması
Kulak Atması
Kulak atması, kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak 3 bölgeden meydana gelir. İşitme görevini üstlenen kulak, dışarıdan almış olduğu sesleri sinirlere çevirerek, işitme-denge arasındaki işlevi sağlar. Dışarıdan gelen birçok sesin duyulması ...
Kulağa Sinek Kaçması
Kulağa Sinek Kaçması
Kulağa sinek kaçması, sorunu çözülmesi çok zor bir durum olarak görülmektedir. Oysaki uygulanacak birtakım önlemler sayesinde bu sorundan kurtulmak söz konusudur. Kulağa sinek kaçması oldukça tehlikeli bir durum olup dikkatli olmak gerekmektedir. Bu ...
Kulaktan Ses Gelmesi
Kulaktan Ses Gelmesi
Kulaktan Ses Gelmesi, bu ses artık benim duyabileceğim bir seviye hatta daha da ileri giderek dışarıdan da zaman zaman duyuluyor diyorsanız bu olayın çok fazla sebebi olabilir. Kulaktan ses gelmesi genelde patolojik bir olaydır. Normalde sağlıklı bir...
Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur
Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur
Bebeğin kulağına ezan nasıl okunur sorusu yeni bebek sahibi olan pek çok anne babanın merak ettiği bir sorudur. Hadislerde de yer alan bebeğin kulağına ezan okuması kültürümüzün de bir parçası haline gelmiş, dinimizdeki güzel sünnetlerden birisine ör...

 

Kulak Ağrısı İlaçları
Siprogut Kulak Damlası
Gliserin Kulak Damlası
Kulak Altı Ağrısı
Kulak Zonklaması
Kulak Ağrısı İçin Dua
Kulak Arkası İltihabı
Kulak Tümörü
Kulak Atması
Kulağa Sinek Kaçması
Kulaktan Ses Gelmesi
Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak Altında Beze
Grip Kulak Ağrısı
Kulak Çınlamasına Dua
Kulak Memesinde Sivilce
Hamilelikte Kulak Tıkanması
Kulak Acıması
Kulak İçinde Şişlik
Boyun ve Kulak Ağrısı
Bebeklerde Kulak Ağrısına Anne Sütü
Kulak Kepçesi Ağrısı
Çiğnerken Kulak Ağrısı
Kulak Kıllılığı
Kulak İçinden Ses Gelmesi
Kulak Sızlaması
Kulak Zarı Çökmesi
Kulak Kepçesi Şişmesi
Kulak İçi
Popüler İçerik
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak arkası ağrısı durumları hemen hemen her yaşlarda görülebilen bir sorundur. Birçok zaman ilerleyerek kişinin çok zor durumlarda kalmasına neden o...
Kulak Altında Beze
Kulak Altında Beze
Kulak altında beze, oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Kulak altında beze, genellikle şişlik şeklinde baş gösterir ve bu şişlik dışarıdan bakıldığı...
Grip Kulak Ağrısı
Grip Kulak Ağrısı
Grip Kulak Ağrısı, Grip, genel olarak ilk bahar ve kış aylarında çok rastlanan ve yaşam hareketliliğini kısıtlayan, boğaz ve kulak ağrılarına neden ol...
Kulak Çınlamasına Dua
Kulak Çınlamasına Dua
Kulak çınlamasına dua, Son yıllar da bir çok kişinin şikayetidir kulak çınlaması. Özellikle de nemli bölgelerde yaşayan insanlarda kulakla ilgili bir ...
Kulak Memesinde Sivilce
Kulak Memesinde Sivilce
Kulak Memesinde Sivilce; Genel olarak sivilcelerin çıkma yerleri içerinden en çok rahatsızlık veren bölgelerin başında gelmektedir. Kimi zamanlar sizi...
Hamilelikte Kulak Tıkanması
Hamilelikte Kulak Tıkanması
Hamilelikte kulak tıkanması, hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerin oluşması ile kulak tıkanıklığı meydana gelebilir ve bu yüzden ...
Kulak Acıması
Kulak Acıması
Kulak acıması, Kulak acıması bir çok nedenle kişide oluşabilir. Ama kulak acımasının en büyük nedenlerinden biri kulağa alınan darbedir. Çoğu zaman ku...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kulak Ağrısı İlaçları
Siprogut Kulak Damlası
Gliserin Kulak Damlası
Kulak Altı Ağrısı
Kulak Zonklaması
Kulak Kristallerine Bağlı Baş Dönmesi Yaşıyorum
Kulak Arkasındaki Tümörü
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Kulak Kristallerine Bağlı Baş Dönmesi Yaşıyorum
Kulak Arkasındaki Tümörü
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024