Köpeklerde Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Köpeklerde Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde kulak mantarı, Mantar aslında yüzeysel olarak mikotik enfeksiyon kapmasıdır. Hastalığın köpeklere bulaşmasına etken faktör trikophytosise neden olan birçok mantar türünün bulunmasıdır. Köpeklerde microsporumcanis, trichopyton, mentagrophytes, m. Fetis en fazla görülen mantar türleridir.


Köpeklerde kulak mantarı gelişimi nasıl seyreder?


Köpeklerde kulak mantarında deriye bulaşan mantar, 2 gün boyunca kıl foliküllerinin yerleşerek kıllarla birlikte çoğalmaktadır. Kıl folikülleri yangısal bir ödem oluşturma dönemi vardır. İkinci bakteriyel enfeksiyonların devreye girmesiyle kıl dökülmesine ve apse oluşumuna yol açar. Follikulitis şekillenmeye başlar. Köpeğin kılları çabuk kırılır ve hızla dökülür. Hastalık normal seyrettiğinde mantarın bulunduğu bölgede daire şeklinde bir dökülme görülür. Hastalığın köpeğe her bulaşmasında enfeksiyon oluşmaz. Vücut direnci çok düşük, iyi beslenememe, stres ve depresyon gibi enfeksiyon oluşumunda etkin faktördür. Bu hastalık türü daha çok genç yaşta hayvanlarda görülür.


Hastalık hayvanlara nasıl bulaşır?


Hastalık doğrudan temas yoluyla veya mantar etkenleri ile meydana gelen fırça, kafes gibi malzemelerin teması ile bulaşır. Ölü kıllar enfeksiyon riskini oluşturmaz.


Köpeklerde kulak mantarı belirtileri nelerdir?


Hastalık çoğunlukla baş, yanak, kuyruk ve bacaklarda yerleşir. Mantarlarda yerleri oldukça belirgin olan, kaşıntılı, kılsız şeklinde görülür. Zamanla tüyü dökülen yerler genişler ve birleşerek geniş bir görünüm oluşur. Lezyonların odağında renk koyulaşması ve fazla kepeklenme görülür ve genellikle kıllar tekrar ortaya çıkar. Hastalığın kesin olarak teşhisi laboratuvarda mantar izolasyonu ile yapılır. Deri biyopsisi alınarak hastalığın teşhisinde yardımcı olur.


Hastalıktan korunma, tedavi ve sonuçları nasıldır?
 • Bu hastalık, kötü beslenme ve yaşam şartlarının kötü olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu sebeple beslenmeye oldukça önem vermeli, yaşam şartları iyileştirmeye çalışılmalıdır. Hayvanların yaşadığı yerlerde kullanılan malzemeler dezenfekte edilmelidir.
 • Köpeklerde kulak mantarı tedavisine başlanmadan önce kılların tıraş edilmesi gerekir. Köpekler yaygın mikozlar dafunkosit bir aparatla banyo yaptırılmalıdır. Bu banyo haftada bir kez yapılmalıdır. Lezyonlu bölgeleri antibiyotik preparatlar 4-5 hafta sürülür.
 • Sistemik sağ altında antifungal tablet preparatlar mantar için tedavi yöntemidir.
 • Hayvanlı tüm vücudu yüzeyi %2'lik konazol etken maddeli antimikotik solaryumla spreyle mantarlı olan bölgeye sürülerek günde iki üç defa üç gün arayla uygulanır.
 • Günümüzde mantar aşıları da yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Eğer hastalık kronik hale geldiyse yıllarca tedavi edilmesi gerekebilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi önemlidir.
 • Kulak mantarı insanlara bulaşabileceği unutulmaması gerekir.
Köpeklerde kulak mantarı erken teşhiste %100'lük başarı sağlanırken geç teşhis edilmesi hastalığın tedavi sürecini de uzatmaktadır. Bu da hastalığın kronikleşmesine yol açmaktadır.

Köpeklerde Kulak Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kulak Altında Şişlik

Sol Kulak Altında Şişlik

Kulak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kırılması, (Osteokondritis dissekans) eklem kıkırdağına bağlı olan bir parçadır. Bu parçanın koparak kulak kıkırdağından ayrılmasıdır. Eklemlerin iç böl[...]

Kulak Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kulak Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kulak kemikleri, kulak duyu organımızdır. Başın her iki tarafında yer alır. Kulağın yapısı dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak 3 kısımdan meydana gelir. Kulak [...]

Kulak Sıvısı Oluşmasının Nedenleri

Kulak Sıvısı Oluşmasının Nedenleri

Kulak sıvısı, basit bir rahatsızlık gibi görülen ancak yıllar içinde konuşma geriliği, yaşam kalitesi bozukluğugibi çok önemli problemlere yol açabilen bir hastalı[...]

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta kulak kireçlenmesi, tıbbi olarak otoskleroz olarak bilinmektedir. Bu hastalık, hemen hemen her yaşta meydana gelebilen bir durumdur. Kimi zaman genetik yatkınlıktan kayn[...]

Kulak Arkasında Kemikte Şişlik

Kulak Arkasında Kemikte Şişlik

Kulak Arkasında Kemikte Şişlik, bu rahatsızlığın birden fazla sebebi vardır. Kulak arkasında kemikte şişlik insanların çoğu zaman fazla dikkate almadığı bir rahat[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6