Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı, kulaklardaki kepçe kulak deformasyonun düzeltilmesi, kulaktaki eksik kıvrımların yeniden şekillendirilmesi amacıyla uygulanan estetik bir operasyondur. Kepçe kulak deformasyonu anne karnında başlayan kulak kıkırdaklarının oluşmamasından kaynaklanan bir şekil bozukluğudur. Bunu büyük kulak sorunuyla karıştırmamak gerekir. Kepçe kulak deformasyonunda kulak kıvrımları siliktir ve kulak ile baş açısı daha geniş olur. Bu sorundan toplumdaki her 20 kişiden birisi etkilenebilir. Kepçe kulak deformasyonu işitme sorunlarına yol açmasa da kişilerde estetik sorunlarla birlikte psikolojik sorunlara neden olabilir.

Kepçe kulak sorununun giderilmesi için yapılan kepçe kulak ameliyatı tıpta otoplasti olarak tanımlanır. Bu sorunu olan kişiler bunu doğuştan yaşadığı için, ameliyat kulak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı 5-6 yaşlarından itibaren yapılabilir. Kepçe kulak ameliyatı için belirlenen bu alt yaş sınırı dışında üst yaş sınırı da bulunmamaktadır. Bu yaşları geçen herkese ameliyat yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?


Kepçe kulak ameliyatı estetik bir operasyon olsa da aslında tedavi edici bir özelliği vardır. Doğuştan gelen kepçe kulak deformasyonu nedeniyle kişinin olumsuz etkilenmesini önler. Bu sorunu gidermek için kulağın gelişimini tamamlaması beklenmelidir. 5-6 yaşlarına kadar kulak kepçesi gelişimini tamamına yakın oranda tamamlar. Ameliyatın bu yaşlardan itibaren yapılması mümkündür. Özellikle okul çağında meydana gelebilecek travmaların önlenmesi ve çocuğun ruhsal sorunlar yaşamaması için kepçe kulak ameliyatının okul çağından önce yapılması önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda ameliyat ertelenmektedir. Kişiler zamanında ameliyat olmadım düşüncesiyle yaşamlarına bu estetik problemle devam edebilir. Ancak unutulmaması gereken kepçe kulak deformasyonun her yaştan kişiyi etkileyebilir. Kadınlar saçlarıyla kulaklarını gizlemeye çalışır, erkeklerde kendilerini toplumdan gizlemeye çalışır. Bu yüzden ameliyatın ihmal edilmemesi önerilir.

Kepçe kulak ameliyatı için hangi teknikler kullanılır?


Kulağın üst kıvrımında ve diğer yapılarında eksiklik olması ya da kulak ile başın yaptığı açının fazla olması kepçe kulak sorununun olduğunu gösterir. Kepçe kulak ameliyatı çocukluk döneminde en fazla yapılan estetik operasyonların başında gelir. Bu ameliyat için farklı teknikler kullanılabilir. Bunların tercihi hastanın durumuna ve doktorun seçimine göre yapılır. Bu teknikler ise;

Klasik yöntem: Ameliyat bu teknikle yapıldığında kesi yeri kulak kepçesinin arkasında olur. Kesiden kulak kıkırdağına ulaşılır ve deformiteye bağlı olarak kıkırdak doku çıkarılarak kıvırma, törpüleme gibi şekil verme çalışmaları yapılır. Kulak kıkırdağı kalıcı dikişler yapılarak desteklenir. Bu teknik kullanıldığında kesi yeri kulak arkasında kalır. Bunu görmek için kulak arkasına bakılması gerekir.

İzsiz yöntem: Kulak yapısının uygun olması halinde kepçe kulak ameliyatı bu teknikle yapılabilir. Operasyonda kesi yeri kulak kıkırdağından olur. Buradan girilerek kıkırdak doku düzeltilir. Ameliyat izi kıvrımda kaldığından, ameliyattan sonra iz belli olmaz.

Kepçe kulak ameliyatı sırasında kullanılacak tekniğin belirlenmesi başta kulak deformitesine bağlı olmakla birlikte, cerrahın uzmanlık alanı ve hastanın seçimi de bunda etkili olabilir. Operasyonun süresi yapılacak işlemlere göre 1-2 saat devam edebilir. Ameliyat sona erdiğinde kafaya takılan bandaj iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bandajın çıkarılmasından sonra hastalar tenisçi bandı takarlar. Dikişler genellikle kendiliğinden eridiği için dikiş alınmasına gerek kalmaz. Hastalarda ameliyatın ardından rahatsız edici ağrı olmaz. Sadece sızlama tarzında ağrı oluşabilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında yeni kulak şekli ne zaman görülür?


Ameliyatın ardından yapılan ilk pansuman sırasında kepçe kulak deformasyonunun düzeldiğini görmek mümkündür. Fakat henüz morluk, ödem ve şişlik gibi etkiler olduğundan kulakların son halini görmek için bunların geçmesi beklenmelidir. Ameliyattaki tekniğe bağlı olarak etkilerde farklı derecelerde görülebilir. Ancak kepçe kulak ameliyatında iyileşme hızlı olur. İlk hafta içinde bile kulak şekli belli olmaya başlar. Birkaç ay içinde kulağın yeni şekli tam olarak oturur.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı bir etki yapar mı?

Kepçe kulak sorunu kişileri anne karnından itibaren etkiler. Bunu tedavi etmek için gecikilirse ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Otoplasti denilen kepçe kulak ameliyatı bu sorunun kalıcı olarak giderilmesini sağlar. Hem kulakla başın açısı normale getirilir hem de kulak kıvrımları düzeltilir. Ancak hastaların %1-2 oranında ameliyatta yapılan dikişlerinde biraz açılma olabilir. Bunun için küçük bir ameliyat yapılması gündeme gelebilir.

Kepçe kulak ameliyatı riskli midir?

Bu ameliyatın risk oranı oldukça düşüktür. Ancak bunun da bir cerrahi girişim olduğu dikkate alınmalı, potansiyel risklerin olabileceği unutulmamalıdır. Bunlar arasında kanama, enfeksiyon, hematom gibi riskler bulunmaktadır. Bu riskler ameliyattan önce hastalara aktarılır. Bunlar içinde bazı önlemler alınır. Ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonların içinde kulaklarda asimetri meydana gelmesi de bulunmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde hastanın kulaklarında asimetri varsa bu kepçe kulak ameliyatında da düzeltilemez. Bu ameliyat deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılırsa, ameliyatta ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlarda azaltılabilir. Ameliyatın sonuçları daha başarılı olur.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında normal yaşama dönüş ne zaman olur?

Kepçe kulak ameliyatı olan hastaların normal yaşamına dönüşü iş ve sosyal yaşamını kapsar. Bu süreç kadın ve erkeklerde farklı şekilde işler. Kadınlar ameliyattan sonra bir süre kullanılması gereken saç bandını normalde de taktıkları için daha kısa sürede yaşamlarına devam edecek duruma gelebilir. Erkek hastalar ise normalde saç bandı kullanmadıklarından normal yaşama daha geç adapte olur. Ancak kepçe kulak sorunundan kurtulmak hastalar için, bu sürece giriş zamanından bile önemlidir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ödem sorunu olur mu?

Ameliyattan sonra saç bandının çıkarılmasıyla kulaklarda biraz kızarıklık ve ödem oluşması ameliyatın normal etkisi olarak görülür. Ödemin geçmesi bir hafta kadar sürer. Kızarıklık ise ödemin geçmesiyle birlikte kaybolur. Kulak ameliyatları en hızlı iyileşmenin olduğu cerrahi girişimlerdir. Kulaklarda kızarıklık olsa da bu sadece hastanın fark edebileceği derecededir.

Kepçe kulak sorunu tek kulakta olursa ameliyat nasıl yapılır?

Kepçe kulak ameliyatında hastaların genellikle iki kulağında birden deformite olur. Ancak bazı hastalarda kepçe kulak tek kulağı etkileyebilir. Bu durumda yine her iki kulak birden ameliyat edilir. Bunun nedeni ameliyattan sonra kulaklarda asimetri sorunu olmaması içindir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyatın ardından hastalar takacakları tenisçi bandını 2 hafta kadar takar. İyileşmenin hızlı olması için bandı geceleri de takmaları istenir. Bu konuda kadınlar sorun yaşamasa da erkekler gündüzleri bant takmada zorlanabilir. Ancak geceleri mutlaka bandı takmaları gerekir. Bandın amacı kulakların kıvrılmasını önlemektir.

Hastalar yatarken kulaklarının üzerine yatmamaya özen göstermeli, yastığını yumuşak olandan tercih etmelidir. Kulaklardaki pansuman açıldığında nemlendirici krem kullanılabilir. Ayrıca kulaklarda yıkanabilir. Bu süreçte kulakların güneşten korunması, darbelerden, travmadan korunması, sauna, solaryum gibi ortamlardan uzak durulması gerekir. 3 ay kadar bu önlemlere dikkat edilirse kulaklar tamamen iyileşmiş olur.
Son Güncelleme : 19.01.2024 17:18:59
Kepçe Kulak Ameliyatı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Kepçe Kulak Ameliyatı Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Kepçe Kulak Ameliyatı"
Benim kardeşimde de kepçekulak sorunu var ve bu durum onu arkadaşlarının dalga geçmesi nedeni ile çok üzüyor. Kepçekulak ameliyatı çok zor mudur? Eğer çok zor ise bu durumda kardeşimi çok olumsuz etkiler mi?
Osam . 31.08.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Kulak Ağrısı İlaçları
Kulak Ağrısı İlaçları
Kulak Ağrısı İlaçları, Kulak ağrıları lenf bezlerinde oluşan bir enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkabilir. Kabakulak benzeri hastalıkta kulak ağrısına sebep olur. İç kulak, orta kulak veya kulağın dışında oluşan bir enfeksiyon yine kulak ağrısına sebep ...
Siprogut Kulak Damlası
Siprogut Kulak Damlası
Siprogut kulak damlası, 5 ml'lik plastik şişede bulunmaktadır. Kendinden damlalıklı, şeffaf, berrak ve renksiz olarak kullanıma sunulmuş bir kulak damlasıdır. Siprogut kulak damlasının etkin maddesi siprofloksasindir ve florokinolonlar denilen bir an...
Gliserin Kulak Damlası
Gliserin Kulak Damlası
Gliserin kulak damlası, kulak temizliğinindaha rahat ve acı duymadan yapılmasında, gliserin kulak damlası tercih edilmelidir. Kirleri yumuşatır ve hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlar. Bu tarz kulak damlaları özellikle açıldıktan sonra kısa sürede...
Kulak Altı Ağrısı
Kulak Altı Ağrısı
Kulak altı ağrısı, çok çeşitli nedenlere bağlı olarak insanlarda meydana gelen bir durumdur. Kulağın alt bölümlerinde ya da kulağın hemen arka kısımlarında meydana gelen ağrılar, birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Bu durumlar insanlarda bazen çok ...
Kulak Zonklaması
Kulak Zonklaması
Kulak zonklaması: Hemen hemen bütün insanların başına gelen bir ağrı türüdür. Kulak zonklaması bazı zaman kulak zarının zarar görmesi sonucu olur, Kimi zaman ise enfeksiyonel bir rahatsızlık veya da kulak damarı genişlemesinden olur. Kulak bedenin en...
Kulak Ağrısı İçin Dua
Kulak Ağrısı İçin Dua
Kulak Ağrısı İçin Dua, Kulak ağrısı günümüzde hemen hemen herkesin yaşamış olduğu ve sürekli şikâyetçi olunan durumlardan biri olmaktadır. Kulak ağrısı genellikle gece daha fazla artış göstermektedir. Çünkü genellikle gece kişilerin vücutlarını dinle...
Kulak Arkası İltihabı
Kulak Arkası İltihabı
Kulak Arkası İltihabı, Genellikle vücudun boyun bölgesinde, kolların arkasında ve kulak arkalarında olan lenf bezleri, içerisinde bazı sıvı ve besinleri bulundururlar. Aynı zamanda vücut dokularında ve kanda bulunan atık maddelerin vücuttan atılmasın...
Kulak Tümörü
Kulak Tümörü
Kulak Tümörü; Kulak yapılarında nadiren de olsa kötü huylu tümörler oluşabilmektedir. Kanser formatında olan bu kötü huylu tümörler genel olarak hücreleri hızla çoğalan ve bölünen dokulardan gelişmektedirler. Bunlara örnek olarak akciğerler sindirim ...
Kulak Atması
Kulak Atması
Kulak atması, kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak 3 bölgeden meydana gelir. İşitme görevini üstlenen kulak, dışarıdan almış olduğu sesleri sinirlere çevirerek, işitme-denge arasındaki işlevi sağlar. Dışarıdan gelen birçok sesin duyulması ...
Kulağa Sinek Kaçması
Kulağa Sinek Kaçması
Kulağa sinek kaçması, sorunu çözülmesi çok zor bir durum olarak görülmektedir. Oysaki uygulanacak birtakım önlemler sayesinde bu sorundan kurtulmak söz konusudur. Kulağa sinek kaçması oldukça tehlikeli bir durum olup dikkatli olmak gerekmektedir. Bu ...
Kulaktan Ses Gelmesi
Kulaktan Ses Gelmesi
Kulaktan Ses Gelmesi, bu ses artık benim duyabileceğim bir seviye hatta daha da ileri giderek dışarıdan da zaman zaman duyuluyor diyorsanız bu olayın çok fazla sebebi olabilir. Kulaktan ses gelmesi genelde patolojik bir olaydır. Normalde sağlıklı bir...
Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur
Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur
Bebeğin kulağına ezan nasıl okunur sorusu yeni bebek sahibi olan pek çok anne babanın merak ettiği bir sorudur. Hadislerde de yer alan bebeğin kulağına ezan okuması kültürümüzün de bir parçası haline gelmiş, dinimizdeki güzel sünnetlerden birisine ör...

 

Kulak Ağrısı İlaçları
Siprogut Kulak Damlası
Gliserin Kulak Damlası
Kulak Altı Ağrısı
Kulak Zonklaması
Kulak Ağrısı İçin Dua
Kulak Arkası İltihabı
Kulak Tümörü
Kulak Atması
Kulağa Sinek Kaçması
Kulaktan Ses Gelmesi
Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak Altında Beze
Grip Kulak Ağrısı
Kulak Çınlamasına Dua
Kulak Memesinde Sivilce
Hamilelikte Kulak Tıkanması
Kulak Acıması
Kulak İçinde Şişlik
Boyun ve Kulak Ağrısı
Bebeklerde Kulak Ağrısına Anne Sütü
Kulak Kepçesi Ağrısı
Çiğnerken Kulak Ağrısı
Kulak Kıllılığı
Kulak İçinden Ses Gelmesi
Kulak Sızlaması
Kulak Zarı Çökmesi
Kulak Kepçesi Şişmesi
Kulak İçi
Popüler İçerik
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak arkası ağrısı durumları hemen hemen her yaşlarda görülebilen bir sorundur. Birçok zaman ilerleyerek kişinin çok zor durumlarda kalmasına neden o...
Kulak Altında Beze
Kulak Altında Beze
Kulak altında beze, oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Kulak altında beze, genellikle şişlik şeklinde baş gösterir ve bu şişlik dışarıdan bakıldığı...
Grip Kulak Ağrısı
Grip Kulak Ağrısı
Grip Kulak Ağrısı, Grip, genel olarak ilk bahar ve kış aylarında çok rastlanan ve yaşam hareketliliğini kısıtlayan, boğaz ve kulak ağrılarına neden ol...
Kulak Çınlamasına Dua
Kulak Çınlamasına Dua
Kulak çınlamasına dua, Son yıllar da bir çok kişinin şikayetidir kulak çınlaması. Özellikle de nemli bölgelerde yaşayan insanlarda kulakla ilgili bir ...
Kulak Memesinde Sivilce
Kulak Memesinde Sivilce
Kulak Memesinde Sivilce; Genel olarak sivilcelerin çıkma yerleri içerinden en çok rahatsızlık veren bölgelerin başında gelmektedir. Kimi zamanlar sizi...
Hamilelikte Kulak Tıkanması
Hamilelikte Kulak Tıkanması
Hamilelikte kulak tıkanması, hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerin oluşması ile kulak tıkanıklığı meydana gelebilir ve bu yüzden ...
Kulak Acıması
Kulak Acıması
Kulak acıması, Kulak acıması bir çok nedenle kişide oluşabilir. Ama kulak acımasının en büyük nedenlerinden biri kulağa alınan darbedir. Çoğu zaman ku...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kulak Ağrısı İlaçları
Siprogut Kulak Damlası
Gliserin Kulak Damlası
Kulak Altı Ağrısı
Kulak Zonklaması
Kulak Kristallerine Bağlı Baş Dönmesi Yaşıyorum
Kulak Arkasındaki Tümörü
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Kulak Kristallerine Bağlı Baş Dönmesi Yaşıyorum
Kulak Arkasındaki Tümörü
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024